Lekárom, ktorí posielajú choré deti do škôlky

Autor: Petra Jurečková | 24.5.2019 o 19:37 | (upravené 28.5.2019 o 14:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  11082x

A tiež rodičom, ktorí  vodia  svoje choré deti do kolektívu.  A všetkým učiteľom, ktorí sa boja povedať, čo si myslia.    

Vážení lekári, ktorí nám posielate potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré ste ani nevideli! Som zriaďovateľkou súkromnej materskej školy a nie som jediná, kto má pre vás odkaz. Majú ho pre vás aj naši rodičia.  Neustále sa stretávam so sťažnosťami učiteliek, ktoré si nevedia rady s rodičmi, ktorí do kolektívu vodia svoje choré deti. A vy im v tom pomáhate. Dieťa, ktorému tečú zelené sople, ktoré kašle a kýcha, do kolektívu nepatrí. Opakovane sa stretávam so sťažnosťami rodičov, a pedagógov, ktorí registrujú, že v kolektíve je choré dieťa a nepáči sa im to. Ani sa im nedivím. Kto túži po tom, aby na jeho dieťa, alebo na neho niekto chorý kašľal! Máme na vás prosbu - nechajte ich doma. 

V riaditeľni mi sedí učiteľka, ktorá si nevie dať rady s nezodpovednými rodičmi. Nie je prvá ani posledná. Dieťa je zjavne choré. Učiteľka rodičom telefonuje, aby si dieťa vyzdvihli. Sú v práci. Nemôžu vraj odísť. Dieťa odchádza o piatej a učiteľka zatína pri rozhovore zuby. 

Neštudovala medicínu, ale celý deň robila zdravotnú sestru. Dieťa sa snažila držať od ostatných, aby na nich príliš nekýchalo. Tieklo mu z nosa a neraz "to" skončilo na jeho rukách, ktorými potom chytalo hračky. Počas spánku bolo nespokojné ,pretože sa mu zle dýchalo. Muselo byť izolované, aby nenakazilo ostatných. Učiteľka behala od zdravých detí k chorému, aby ho neustále kontrolovala a zabezpečila mu program, pretože nemôže za to, v akom stave ho rodičia priviedli do škôlky. Celý deň mu utierala nos, pretože samé si ho utrieť ešte nedokáže. Na druhý deň je dieťa opäť v škôlke a samozrejme, že neprejde ranným filtrom. Aj napriek tomu, že rodičia sa tesne pred príchodom do triedy postarali, aby bolo vysmrkané. Kým sa stihlo pozdraviť, ranné kýchanie a kašeľ snahu rodičov maskovať jeho zdravotný stav zmárnili. 

Učiteľka namieta:  “Prepáčte, ale nemôžem ho prevziať. Je choré”. 

“Nie je choré. Nemá s ním kto ostať, my si nemôžeme dovoliť neísť do práce.”

“Musí ho vidieť pediater. Mrzí ma to, ale neprevezmem ho.”

O hodinu sú rodičia nazad s lístkom od lekára (od Vás, pán doktor/pani doktorka!!) a dieťaťu sa pod nosom hompáľa zelený hustý sopel. “Lekár povedal, že je zdravý!” Učiteľka mi píše správu, zúfalá, nahnevaná. Izoluje dieťa od ostatných, dieťa je celý deň uplakané, necíti sa dobre. Potrebuje ísť domov. To isté sa opakuje priebežne aj v iných triedach v rôznych variáciách. O pár dní mám v pošte maily od rodičov, ktorých dieťa od tohoto žiaka ochorelo. Zbytočne to vysvetľujem, nič nevysvetlím. Píšeme znova, po stý krát oznam: "Milí rodičia, prosíme vás, aby ste rešpektovali pravidlo iba zdravé dieťa v škôlke." O pár dní mám na stole PN-ku učiteľky. V tom lepšom prípade to učiteľky zvládnu. 

Riešime to donekonečna. Rodičia zdravých detí namietajú, keď tam vidia vaše choré dieťa, milí rodičia, ktorí si nenájdete čas preliečiť doma svoje dieťa - a my s nimi súhlasíme, hneváme sa, vyzývame rodičov, aby to rešpektovali, píšeme rodičom správy, po škôlke vešiame oznamy, aby boli v zodpovední. Tí zodpovední sú ešte zodpovednejší a tí, ktorí vidia len svoje záujmy, ešte viac ľahostajní.  Ostatné deti ich nezaujímajú. Učitelia nešťastní z toho, že im do triedy priniesli opäť choré, ukašľané, usmrkané dieťa.

Telefonujem na regionálny úrad zdravotníctva-  volám pani hygieničke. “Čo máme s nimi robiť?” Hygienička mi odpovedá, že s týmto majú problém mnohé škôlky, že už takýchto telefonátov riešila veľa. “Konfrontujte detského lekára!”, radí. “Vyhrážajte sa mu. Pošlite naňho kontrolu”. 

Sedíme na pedagogickej porade, a riešime, čo spravíme. S rodičmi si neporadíme a s lístočkom od lekára dieťa prevziať musíme. S hygieničkou na telefóne, s mailami od rodičov v ruke, premýšľame, ako ochrániť zdravé deti, seba, rodiny detí, dobré meno zariadenia. Ako zabezpečiť, že pravidlo LEN ZDRAVÉ DIEŤA V KOLEKTÍVE budú naozaj všetci dôsledne rešpektovať, pretože my sa snažíme robiť maximum.  

Dnes zase ďalší mail, tentokrát od rodičov, oboch lekárov, ktorý ponúka riešenie:  

Milá pani riaditeľka…

… Iste si viete predstaviť, ako sa cítime, keď sa od pani učiteliek dozvedáme o rodičoch, ktorí prinesú evidentne choré dieťa, su s ním poslaní domov a o hodinu sa vrátia s potvrdením od lekára, že dieťa je zdravé a môže byt v kolektíve. Ako lekári si vieme dobre predstaviť nátlak na kolegu, ktorému v ambulancii vyklopkáva netrpezlivý rodič, ktorý potrebuje ísť napr. do práce. Vieme o Vašej snahe zabrániť pobytu chorých detí v škôlke a preto Vás žiadame, aby ste v takýchto prípadoch v priestoroch škôlky zverejňovali inkriminované potvrdenia, samozrejme bez mena dieťaťa, avšak s menom pediatra. Je to jediný spôsob, ako zatlačiť na pediatrov z druhej strany. Nikto sa nechce naťahovat s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou; navyše, falšovanie zdravotnej dokumentácie je trestné. Považujeme za maximálne bezohľadné takéto potvrdenie vystaviť, a sme pripravení priamo konfrontovať daného kolegu ci kolegyňu. Tiež od Vás očakávame, ze túto informáciu odovzdáte rodičom, ktorých sa uvedený opis týka. Snáď si uvedomia, že pre ich pediatra môže mať takýto postup aj nepríjemné následky. …”

Milí lekári! Tí, ktorí tieto potvrdenia vystavujete a posielate ich s chorým dieťaťom nám  a rovnako  ostatným materským školám!   Naši rodičia si to takto vyžiadali. Chcú vaše mená. Posielate nám ich na svojich pečiatkách.  Ak vydáte potvrdenie o dieťati, ktoré je na prvý pohľad zjavne choré (a človek nemusí študovať medicínu, aby na to prišiel), a ak nám takéto dieťa spokojne odošlete do škôlky, budeme vás kontaktovať a spýtame sa vás, či ste toto dieťa videli. Opýtame sa vás, či viete, ako sa toto dieťa v škôlke dnes cíti a koľko detí nakazilo. Rovnako sa vás opýtame na vašu zodpovednosť- kde je. Pošlite ich domov, nie do škôlky.  Budeme zverejňovať vaše meno medzi rodičmi zdravých detí. Chcú ho vedieť.  Aj za cenu, že klienti, ktorých sa to týka, od nás odídu. Aj za cenu, že s tým budeme mať starosti navyše. Bude u nás zdravšie. 

Na pravidle "iba zdravé deti v kolektíve"  trváme. A na záver, milí kolegovia pedagógovia- máte právo svoju prácu vykonávať v zdravom prostredí, kde na vás nikto nekýcha a nekašle. Nebojte sa to povedať. Pošlite choré deti domov a zverejňujte s nami mená lekárov, ktorí neberú ohľad na ostatných. Nech sa nezodpovední hnevajú. Zdravie a rešpekt sú hodnoty, ktoré sa oplatí chrániť. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?