Ja tu iba upratujem

Autor: Petra Jurečková | 20.5.2019 o 9:27 | (upravené 21.5.2019 o 10:53) Karma článku: 4,88 | Prečítané:  1967x

Kráčala som dole schodmi v jednom veľkom bratislavskom obchode a obzerala som si tovar, ktorý som videla z výšky. Je to príjemné takto zhora nakuknúť, čo kde majú. Celkom iný pocit, ako sa prechádzať  medzi regálmi.

 Je to ako také kino. Človek sa potom môže chvíľku cítiť ako vták, keď sa takto na tovar pozerá zhora. Koľko harabúrd a zbytočností je tam naukladaných a ako koľko času to stojí, aby sme na ne zarobili a znášali ich do svojich hniezdočiek ako vtáky paličky, keď si budujú svoje hniezda.  Tak si, my ľudia,  znášame domov kusy nábytku a rôzne doplnky.  

Pohľad mi padol na povliečku s motívom zelených listov. Presne tento vankúšik už dlho zháňam. Myslím si totiž, že keď taký vankúšik položím na sedačku v obyvačke, tak sa stane zázrak a bude tam príjemnejšie. On sa tam totiž presne hodí.  A tak o tom vankúši snívam a túžim po ňom už dlho. A zrazu, tam dole, v regáli, dokonca v akcii z letáku,  čaká tam  na mňa vankúš snov!  Musím ho mať!  Až mi srdce poskočilo od radosti!  Vybrala som sa k regálu s vankúšmi. Bol tam len jeden.

Okolo mňa prechádzala pani v žltom oblečení. Nejak tak podmedomo som vyhodnotila, že zamestnanci sú "tí v žltom", a keďže bola medzi regálmi, myslela som, že je to predavačka. Tak som sa jej spýtala:

“Prosím vás, tých vankúšikov máte viac, alebo je tento už posledný?”

Držala som ho ako trofej, s tým, že tohoto jedného sa už nevzdám.

“To sa musíte spýtať kolegyne. Ja tu len upratujem.”, odpovedala mi pani v žltom, spravila dva kroky dopredu a chytila prístroj, ktorý tlačila pred sebou. 

Ostala po nej len mokrá podlaha, príjemná vôňa čistiaceho prostriedku na dlážku a otázka. Tá otázka však nebola, koho iného sa mám spýtať na môj vankúšik. Tá otázka bola, prečo mi tá pani v oblečení farby slnka povedala, že tam LEN upratuje.  Prebehlo mi hlavou v tej chvíli toľko myšlienok!

Napríklad to, že si možno o svojej práci myslí, že je menej dôležitá, ako práca iného človeka. Alebo to, že možno ako spoločnosť málo vyjadrujeme ocenenie tým ľuďom, ktorí robia taký druh práce, ktorý vyžaduje veľa fyzickej sily, obetavosti, často možno aj veľa pokory.  Alebo že tá práca možno neodráža jej túžby a to, čo by robila radšej, tak tam “len“ upratuje.

Vôbec neviem, čo presne jej odpoveď znamenala, no v každom prípade v nej zaznelo niečo, čo ma zastavilo na mieste. Pozerala som sa za ňou, premýšľala, pozorovala som, ako si s tým potrebuje poradiť moje srdce  a dokonca som na chvíľu zabudla aj na svoj vankúš.

Po chvíľke som sa vybrala za ňou. Oslovila som ju znova:  “Prepáčte,  pred chvíľou ste mi povedali, že tu len upratujete. Chcela by som vám povedať, že to nie je LEN upratovanie. Vaša práca je veľmi dôležitá. Vďaka vám je tu čisto a vonia to tu. Vaša práca má veľkú hodnotu.”

Pani v žltom sa usmiala a jej oči nachvíľku zažiarili. Ako slniečko. Tá žltá jej k úsmevu zrazu  slušala oveľa viac. A mňa zahrial taký hrejivý pocit. Ako keď na človeka zasvieti slnko. 

Vankúšik bol posledný. Chcela som dva, ale nevadí. Našla som si v tom svoju symboliku. Bude jedinečný. Aj keby ich niekedy v obchode mali ešte dalšie desiatky rovnakých, tak tento jeden mi bude pripomínať to, že každý z nás je výnimočný, jedinečný, práca každého človeka má zmysel. A tiež to, že si to môžeme navzájom občas pripomínať. A potom sa môže stať každú chvíľu taký malý zázrak a bude nám tu spolu príjemnejšie. Tak ho teraz môžem položiť na sedačku, pretože sa mi splnil sen.

Tvoja práca má význam.  A ja tu o tom “len” píšem. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aj Fica verejne podporili niektorí členovia predsedníctva, bez boja sa nevzdá

Peter Pellegrini v utorok Roberta Fica vyzval, aby položil funkciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini ešte nemá silu na poriadne buchnutie po stole

Pellegrini má zatiaľ menšiu podporu ako Fico.


Už ste čítali?